چگونه ظروف چینی شکسته را تعمیر کنیم؟

آموزش ترمیم ظروف چینی ترک خورده در خانه

ممکن است ظروف چینی شما در اثر برخورد با جسمی سخت یا عوامل حرارتی دچار شکستگی شوند؛ در این صورت معمولاً همه ما با استفاده از چسب اقدام به چسباندن تکه‌های ظروف می‌کنیم. اما نحوه تعمیر ظروف چینی شکسته چیست؟ و اینکه می‌توان آنها را مثل روز اول تعمیر کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که در گذشته بسیار بودند کسانی که «چینی بند زن» نامیده می‌شدند و این کار را انجام می‌دادند. اما هنوز هم روش‌هایی برای تعمیر ظروف چینی شکسته وجود دارد؛ با ما در این مقاله از چینی تقدیس همراه باشید تا چند مورد از این روش‌ها را بخوانیم.

رفع ترک خوردگی چینی با شیر

اگر ظروف چینی شما ترک خورده است (نشکسته است) می‌توانید به راحتی با استفاده از شیر این مشکل را حل کنید. شیر با رسوب گذاری در ترک خوردگی ظروف چینی، می‌تواند آنرا بند بزند و مشکل را به سادگی حل کند. برای اینکار کافی است ظروف چینی ترک خورده را به آرامی داخل شیر قرار دهید و آنرا به مدت ۴۵ دقیقه یا بیشتر (بسته به میزان ترک خوردگی) بجوشانید. البته این روش برای ترک خوردگی‌های مختصر مفید است و نمی‌توان با استفاده از شیر ترک خوردگی زیاد ظروف را از بین برد.

مطالب مرتبط: نحوه نگهداری ظروف چینی

نحوه تعمیر ظروف چینی شکسته

روش‌هایی مانند چسب زدن می‌توانند مناسب باشند اما جای شکستگی را از بین نخواهند برد. در صورتی که ظرف چینی شما خرد شده است، این روش‌ها دیگر جوابگو نخواهد بود؛ بنابراین نحوه تعمیر ظروف چینی شکسته (شکستگی جزئی نه خرد شدگی) مناسب شما خواهد بود. در ادامه روشی مناسب برای بند زدن ظروف چینی شکسته در خانه آموزش داده شده است.

چگونه ظروف چینی شکسته را تعمیر کنیم؟

مواد لازم برای ترمیم سرویس چینی شکسته شده:
•    موم عسل (یا هر موم دیگری و حتی پارافین شمع سازی)
•    اسلحه گرمایی (برای گرما دادن) یا وسایل گرمایشی ساده مثل اجاق گاز
•    چسب دوقلو یا هر چسب دیگری که به اندازه کافی قوی است.
•    بکینگ پودر یا جوش شیرین

قدم اول: چسباندن اولیه قطعات

این مرحله مهمترین است؛ چرا که نیاز به دقت و حوصله کافی دارد. قطعات شکسته شده را جمع کنید و مراحل زیر را برای تعمیر ظروف چینی شکسته شده پیگیری کنید:
۱.    اطمینان حاصل کنید که قطعات شکسته و جای شکستگی‌ها تمیز است.
۲.    یک تکه موم عسل یا موم‌های دیگر (به انتخاب شما) بردارید و با حرارت دست یا اسلحه گرمایی آنرا گرم کنید تا شکل بگیرد.
۳.    بزرگترین قطعه شکسته شده را انتخاب کرده و بقیه اجزا شکسته شده را مانند پازل به آن بچسبانید.
۴.    سپس دور تا دور قطعه بزرگ تشکیل شده و بدنه ظرف را به وسیله خلال دندان چسب بزنید.
۵.    یک تکه موم را به پشت قطعه بچسبانید تا در جا به جایی قطعه و قرار دادن آن در سر جایش کمکتان کند.
۶.    قطعه را دقیقاً در جای شکسته شده قرار دهید و صبر کنید تا چسب خشک شود.

قدم دوم: چسباندن قطعه‌های بعدی

اگر قطعه‌های دیگری از ظروف چینی شما باقی مانده است، آنها را نیز مانند مرحله اول بچسبانید. فقط دقت کنید که هرچه قطعه شکسته شده بزرگ‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید آنرا در محل مناسب قرار داده و بند بزنید. در صورتی که قطعات شکسته شده کوچک هستند، با استفاده از چسباندن موم به پشت هر قطعه می‌توانید روند تعمیر ظروف چینی شکسته را برای خود آسان‌تر کنید.

قدم سوم: پوشاندن حفره‌ها

شکستگی ممکن است حفره‌هایی در محل ایجاد کند؛ لب‌پر شدن و یا گم شدن قطعه‌ای کوچک از شکستگی‌ها نمونه‌ای از این مشکلات هستند. برای رفع این مشکل، تعمیر ظروف چینی شکسته و پوشاندن حفره‌های ایجاد شده روی ظروف از این روش می‌توانید استفاده کنید:
•    مقدار کمی جوش شیرین یا بکینگ پودر را به چسب اضافه کرده و هم بزنید تا خمیری تشکیل شود.
•    خمیر را با استفاده از خلال دندان یا وسایلی از این قبیل به داخل حفره‌ها وارد کنید.
•    چند ثانیه صبر کنید تا چسب اندکی خشک شود. سپس می‌توانید با استفاده از یک جسم صاف مانند کارت، چسب را به حفره‌ها هم تراز کنید؛‌ به طوری که مشخص نباشد.
•    در صورتی که خمیر هنوز هم خیلی چسبناک است، مقداری بکینگ پودر یا جوش شیرین روی آن بپاشید.

همچنین بخوانید: نحوه صحیح شستشوی ظروف چینی لک دار

قدم چهارم: برداشتن موم

بعد از انجام این مراحل نیاز است تا کمی برای چسبیدن و خشک شدن چسب صبر کنید. از چند دقیقه تا ۶ ساعت یا حتی تا چند روز بسته به نوع چسب زمان نیاز است تا خشک شده و بافت خود را ثابت کند و فرآیند تعمیر ظروف چینی شکسته به طور کامل انجام شود. بعد از خشک شدن چسب، موم را خارج کنید. برای اینکار:
۱.    با استفاده از اسلحه حرارتی یا وسایلی از این قبیل، موم را ذوب کنید.
۲.    یک ظرف دیگر آورده و موم ذوب شده را روی آن بریزید.
۳.    اگر از پارافین به عنوان موم استفاده کرده‌اید می‌توانید موم ذوب شده را داخل یک قالب ریخته و شمع خانگی درست کنید.

چگونه ظروف چینی شکسته را تعمیر کنیم؟

قدم پنجم: استفاده از ظروف

تبریک می‌گوییم! فرآیند تعمیر ظروف چینی شکسته به پایان رسیده است. ظروف تعمیر شده را بشویید و از آنها با احتیاط استفاده کنید. در صورتی که ظروف شما به تغییرات حرارتی حساس است، با مراقبت‌های بیشتر از نظر حرارتی آنها را استفاده کنید؛ چرا که امکان شکستن مجدد آنها وجود دارد.

در این مقاله از وب سایت صنایع چینی تقدیس سعی کردیم، بهترین و ساده ترین روش‌های تعمیر سرویس چینی را برای شما بازگو کنیم. در صورتی که شکستگی سرویس چینی شما به حدی باشد که قادر به تعمیر آن نباشید و قصد خرید ظروف جدید چینی را داشته باشید، به شما پیشنهاد میکنیم از سرویس‌های جدید چینی تقدیس هم بازدید کنید، ظروف چینی تقدیس با استحکام بالا و طرح‌های زیبا، میتوانند زینت بخش مجالس و میهمانی‌های شما باشد.